۱۳۸۹ دی ۲۹, چهارشنبه

تحلیلی از ناصر مستشار (آیا به پایان دمکراسی اسلامی نزدیک میشویم


آیا به پایان دمکراسی اسلامی نزدیک می شویم؟
ناصر مستشار
این روزها با تمام شدت باردیگر مسئله« عبور از بحران» پیش روی نظام اسلام قرار گرفته است!اگر نظام در دهه شصت با کاریسمای خمینی و شرائط جنگی ایران و عراق در کناراتحاد همه پایوران حکومتی و شورو شوق باقی مانده از انقلاب اسلامی ـ توانست تا از بحران آن دوره عبور نماید اما اینک بحران شکل پیچیده ای بخود گرفته است و هیچ یک از مولفه های بالا دیگر وجود ندارند.نه خامنه ای می نواند خمینی بشود ،ونه اتحاد همه پایوران اسلامی وجود دارد ونه آن ایمان و تلاش برای خدا باقی مانده است.از جمهوری اسلامی فقط دزدی ، رشوه خواری ، ارتشاء وجنایت حتی به خودی های سابق مرسوم شده است و چیزی بنام عدالت  و احترام متقابل در گفتار و کردار حکومتیان  دیگربجای نمانده است و مردم به همه مسائل، امور و قضایا آگاهی یافته اند!

روزهائی را بخاطر می آوریم که مجمع مصلحت نظام براحتی می توانست بر مشکلات و بن بست های حکومت فائق آید اما این روزها احمدی نژاد به آسودگی اعلام می کند که : مجمع تشخيص عددی نیست  ایسنا

من شخصا به اصطلاح بیگانه با دانش سیاسی بنام «دمکراسی اسلامی » هیچ اعتقادی ندارم اما از آنجائیکه اصلاح طلبان تا کنون اصرار ورزیده اند که از دل اسلام و نظام می توان دمکراسی اسلامی نیز بدست آورد ،بدین خاطر اصطلاح آنها را بکار می برم!
اینک نظام دیگر نیاز به اصلاح طلبان ندارد تا تنور انتخابات را گرم کند ،چراکه اصول گرایان به چند دسته شده اند ودرمقابل یک و دیگر صف آرائی می کنند ودر همین زاویه هست که از نظر نظام ،آنها نیروهای مناسبی برای داغ کردن تنور انتخبات بخوبی می توانند بکار آیند! برای مثال ازهم اکنون مشائی بزرگ نمائی می شود!

مخالفان مشایی ره به جایی نمی برند کارشناس روسی پیش بینی کرد،


" ولادیمیر ساژین" کارشناس ایران انستیتوی شرق شناسی آکادمی علوم روسیه " گفت: گمان نمی کنم مخالفان اسفندیار رحیم مشایی رییس دفتر احمدی نژاد بتوانند در برابر این مهره قدرتمند دولت ره به جایی ببرند."
سی و دو سال از عمر رژیم اسلامی می گذرد ودرین سه دهه گذشته ،حکومت اسلامی همواره توانسته است برای خود آلترناتیو و چهرهای نجاتبخش در میان مردم بسازد! در همین راستا بخشی از اپوزیسیون بی برنامه ـ همیشه بدنبال آلترناتیوهای انتزاعی و مصنوعی رژیم دویده است! اپوزیسیونی که تاکنون به مسائل اساسی ایران به شکل واکنشی برخورد نموده است و از خود هیچ جایگزینی نداشته است. رژیم اسلامی اخیر برای جلب بخشی از مخالفت های مردم بسوی خود ، تضاد های مصنوعی را با اسفندیار رحیم مشائی براه انداخته است تا در آینده ای نزدیک اورا به مقام ریاست جمهوری نظام اسلامی برساند! برای نمونه به غوغاگری ها و جنگ زرگری زیر توسط کیهان تهران دقت نمائید!؟ " رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: ما اصلا آقاي مشايي را قبول نداريم كه بخواهيم با او ملاقات بكنيم."

مشایی پیروز انتخابات ریاست جمهوری 92محمد يزدي درباره اين سؤال كه آيا آقاي مشايي درخواست ملاقاتي با شما داشته، گفت: ما اصلا آقاي مشايي را قبول نداريم كه درخواست ملاقات بكند و در اين جهت آقاي احمدي نژاد درخواست كرده اند كه بگذاريد آقاي مشايي بيايد و حرف هايش را شما بشنويد و آقاي جنتي همان جا گفت يعني به ما تهمت ملاقات با فلاني بخورد؟ آقاي مشايي اين قدر پيش ما مردود است كه حاضر نيستيم با وي ملاقات كنيم و در اين جهت، خودش براي ملاقات درخواستي نداشته.« روزنامه کیهان .. یکشنبه 18 مهر 1389شماره 19760« رحیم مشائی نیز در این کارزار بی کار نمانده است واز حالا برای مقام ریاست جمهوری خود سایت اینترنتی راه انداخته است که بسیار پر سر و صداست!

تبار شناسی سخنان اسفندیار رحیم مشایی؛ آیا او شعوبی است؟


همه بخوبی به یاد داریم که حکومت اسلامی در مقطع سال 1376 خورشیدی پس از چهره سازی و قهرمان سازی یکباره از محمد خاتمی  و پس از پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری ،خامنه ای پیروزی خاتمی را بسرعت ظفرمندی اسلامی و نظام اعلام نمود!
اصلاح طلبان در تمام هشت سال ریاست جمهوری ـ دست ازپا خطا نکردند تا ولی فقیه از آنها آزرده نگردد.تا به امروز نیز اصلاح طلبان چشم امیدی به بازگشت قدرت دارند و در همین راستا خامنه ای نیزاز آنها بعنوان نیروهای حفظ نظام ،نه برانداز یاد می کند!


برای حفظ نظام، رژیم مکار و قداره بند، 
حتی کاباره ها را هم باز می گشاید!

کودتای 22 خرداد سال 88 در جریان انتخابات ریاست جمهوری از همان آغاز اثرات عمیق خود را بر پیکر فرتوت نظام گذاشت و جبهه اتحاد تاریخی « همه با هم « بالاخره شکسته شد و حکومت اسلامی به دو نیمه آشتی ناپذیر تبدیل شد! تضاد های بنیادی درون حاکمیت عریان گردیده است و سر وسامان دادن آن برای ولی فقیه غیر کارسیماتیک مانند خامنه ای بسیار مشکل شده است.اگر همه  نیروها در سایه رهبری خمینی سکوت اختیار کرده بودند اما مدتهاست که آن آرامش نسبی و مصلحتی از میان رفته است!


روی گردانی فزاینده مردم ازحکومت وعدم استقبال مردم  از رئیس جمهوری کودتا گر، رژیم را به شدت وادار کرده است تا بکوشد قشر پائین جامعه و دیگر طبقات مردم را با چهره سازی و قهرمان گرائی تازه ای به سوی خود جلب کند تا شاید زمینه های شور و شوق را برای شرکت در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری را فراهم آورد!پس از آن که گرانی کمر شکن و تورم اقتصادی اثرات خود را بر زندگی روزمره مردم ایران گذاشت، تازه معلوم شد که پیشگو ئی های احمدی نژاد مبنی بر بی اثر بودن تحریم ها و محاصره اقتصادی از جانب دولت های غربی بخاطر پروژه های اتمی  رژیم اسلامی، که دائما از جانب رئیس جمهور تحت الحمایه ولی فقیه تکرار می شد "پوچ" بوده و بسیار موثر افتاده استدر سایه محاصره اقتصادی که پیامدهای زیادی داشت، بسیاری از معادلات سیاسی در درون حاکمیت به هم خورده است ودر صفوف اصول گرایان اتحاد صوری و موقت با شکست مواجه گریده است و باعث جابجائی های وسیعی در صف بندیهای سیاسی گرده ید است!قبل از به روی کار آمدن احمدی نژاد، همه نیروهای آگاه سیاسی از شکل گیری یک فاجعه در ایران خبر می دادند. اینک در درون حاکمیت نیز از احمدی نژاد همان انتقاد های توفنده ای را می کنند که اپوزیسیون از قبل نسبت به وی بیان می کرد!نظام اسلامی ازهمان آغاز نشان داده است که توانائی مانور های بسیار حساس را در خود دارا می باشد تا حاکمیت خود را حفظ کند!همه این مانورها به کار رژیم آمده است تا عمر خود را به31 سال برساند.در سالهای  گذشته مبارزه فرهنگی با پشتوانه فرهنگ ایرانی برای بخشی از نیروهای سیاسی به دست مایه ائی مبدل شده بود که مردم را  به مصاف با حکومت مکار و قدار هدایت کند. اما اخیرا نظام اسلامی با مانورهائی حساب شده بر همه سنگرهای مبارزاتی یکی پس از دیگری مسلط میشود تا قدرت خود را تحکیم بخشد!شماری از مانورها از این قرار است:
خامنه ای در سفر به شیراز گفت "هرچند بناهای تخت جمشید آثار دوران جباران است، اما ذوق و هنر ایرانی در آن به کار رفته است و به این لحاظ تخت جمشید از افتخارات ملی ما ایرانیان است".همه اینها در حالی است که به گزارش خود منابع خبری رژیم، سجده کردن بازدیدکنندگان از آرامگاه كوروش در برابر آن مکان تاریخی افزایش یافته است!سایت حکومتی پارسینه در این باره نوشت: برخي بازديدكنندگان مقبره كوروش هخامنشي در پاسارگارد استان فارس، طي يك بدعت عجيب در هنگام ورود به محوطه مذكور، بر قبر كوروش "سجده" می کنند – و نوشت: اين اقدام تاكنون سابقه نداشته ، ولي در ماههاي اخير افزايش خاصي پيدا كرده و تقريبا به صورت يك عرف در آمده است.گزارش دیگری که آن هم از جانب منابع خبری رژیم انتشار یافت می گوید: بانک مرکزی جمهوری  قرار است چک هائی با تصویر ابوالقاسم فردوسی چاپ کند.  در گزارش سوم آمده بود که خامنه ای در بازدید از نمایشگاه سالانه کتاب، از هوشنگ ابتهاج و شفیعی کد کنی تقدیر به سزائی بعمل  اورده است
تجلیل از فردوسی .کوروش از جانب حکومتگران به شدت افزایش یافته است واسفندیار مشائی رئیس گردشگری وجهانگردی حکومت اسلامی طی سخنانی گفته است: "فردوسی بنیانگذار ملی گرائی شیعه در ایران بوده است". پس می بینیم که فردوسی را هم به مصادره وخدمت خود در آورده اند تا به نیات واهداف خود برسند! 
اخیرا حتی از خیام نیشابوری که آخوند ها از او به عنوان "ملحد" و "خمار" و "کافر" نام می بردند و بعد از انقلاب به مجسمه او تعرض کرده بودند نیز تجلیل بعمل آمده استاخیرا مطبوعات رژیم دیگر از رضاشاه به عنوان رضاخان قلدر نام نمی برند، بلکه  با احترام  به او "رضاشاه  فقید" می گویند و از سرکوب های او علیه بهائیان تقدیر می نمایند و از اصلاحات آهنین اقتصادی او تجلیل به عمل می آورنداحمدی نژاد اتمی شدن پروژه جمهوری اسلامی را بارها با ملی شدن  صنعت نفت در ایران به رهبری  دکتر محمد مصدق قیاس کرده است که در آخرین مانور سیاسی خود با همسر دکتر حسین فاطمی وزیر امور خارجه کابینه دکتر مصدق دیدار کرد و به ایشان لوح تقدیر اهداء نمودهمه این مانور های سیاسی رژیم را می توان به مثابه پوست اندازی دانست که مار های گزنده  نیز هرساله انجام می دهندهمه مانورهای سیاسی که رژیم اسلامی  از خود نشان داده ، کم کم برای بعضی از نیروهای سیاسی مخالف اثر بخش بوده و آنها را متقاعد کرده است که در راستای حفظ تمامیت ارضی ایران ، پس رژیم اسلامی تا کنون حکومت مطلوبی بوده است. پس از نظر این دسته، نیروهای سیاسی ایران برای آن که کشورشان به عراق مبدلنگردد، بهتر است حکومت اسلامی را حمایت کنند تا  آنها همچنان با مکاری و قداری براریکه قدرت بمانند تا تمامیت ارضی ایران به شیوه "آغا محمد خان قاجار "حفظ گرددآنها عملا با ابلیس بیعت کرده اند و فقر ومسکنت و عدم آزادی مردم را به دست فراموشی سپرده اند. آنها همچنین معتقد شده اند که اگر رژیم حتی به شکل مانور گونه در برابر فرهنگ پر عظمت ایران باستانی به زانودر آمده، این را باید به فال نیک گرفت، زیرا بالاخره  جمهوری اسلامی همچون "حبه قندی " در ظرف بزرگی پر از آب گرم به نام ایران  حل خواهد شدطرفداران این نظریه اعتقاد دارند که فرهنگ پر عظمت ایران، تا کنون همه بیگانگان از یونانی گرفته تا اعراب و ترک و مغول را در خود به اضمحلا ل کشانده است. پس، جمهوری اسلامی که خود را تا اندازه ای هم به فرهنگ باستانی ملتزم کرده ،پس در برابر آنها هیچ است ! اما این نیروهای سیاسی کوته بین اینرا نمی دانند که روزی همین حکومت اسلامی ، ایران باستانی آنها را به پرتگاه می برد ،نه به عرش!؟

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی

"وی در بخشی از اظهارات خود تاکید کرد: «نگرانی‌ام از این است ما در این موقعیتی که هستیم، خدای نکرده به‌خاطر رفتارهای نادرستی که هست خیزش بعدی که بروز و ظهور پیدا می‌کند دیگر به طرف اسلام و نظام اسلامی نباشد.
محمد خاتمی با ایجاد وحشت در بین حکومت گران به آنها نصیحت می نماید که به روش های پیشنهادی وی گردن بگذارند تا اسلام نابود نگردد و جنبش های سیاسی جدا از دین آغاز نگردد!
براستی ره آورد همه انتخاباتی که در جمهوری اسلامی برگزار شده است،چه چیزی بوده است؟
32 سال تمام درنظام جمهوری اسلامی بطور نمایشی یا غیر نمایشی ، انواع و اقسام انتخابات برای مجلس شورای اسلامی و خبرگان وقوه مجریه برگزار شده است اما براستی چه نتیجه ای داده است؟ایران چقدر به دمکراسی نزدیک شده است؟چند بار تلاش شده است که نظام جمهوری اسلامی با اصلاحات عقلانی شود ؟ آیا نتیجه داده است؟ تا کنون تاریخ استبداد در ایران نشان داده است که در ایران هیچگاه حکومت ها توسط اصلاحات  منطقی و عاقل نشده اند مگر اینکه یک حرکت اجتماعی بزرگ و یک فشار سنگین بر دولت بیاید و منجر به سرنگونی و تغییران وسیع گردد.32  سال تمام در ایران هر شیوه و سبکی بکار گرفته شد تا دمکراسی و حاکمیت ملی برقرار گردد اما نشد. در جمهوری اسلامی تاکنون فقط یک شیوه اجتماعی برای حل و فصل مشکلات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی بکار گرفته نشد ، و آن چیزی نیست جز فشار و حرکت اجتماعی وسیع و سراسری  تا حکومت را به زیر بکشاند!
برای مثال در روزهای اخیراحمد جنتی خطیب نماز جمعه تهران وعضو شورای نگهبان پیشاپیش وقبل از بررسی شرائط کاندیدها با کمال اطمینان نتیجه انتخابات را اعلام کرد و در ادامه سخنان خود با اشاره به شرایط یکی از سران اصلاحات (خاتمی) برای حضور در انتخابات آتی در کشور گفت: فتنه گران هنوز هم به اقدامات خود ادامه می دهند و برای کشور شرط و شروط می گذارند ولی باید گفت وقاحت هم حد و مرزی دارد، مردم شما را قبول ندارند و به شما رای نخواهند داد .

 

هیچ نظری موجود نیست: