۱۳۸۹ بهمن ۴, دوشنبه

روسیه در تجارت مواد نفتی جای ایران را گرفت


ارزش تجارت سالانه ميان دو کشور ۸۵۰ ميليون دلار برآورد شده است
ارزش تجارت سالانه ميان دو کشور ۸۵۰ ميليون دلار برآورد شده است

عقب‌نشينی ديرهنگام ايران، جای پای روسيه را در بازار نفتی افغانستان باز نمود و اين کشور توافق کرد طی يک سال به ارزش يک و نيم ميليارد دلار مواد مختلف نفتی به افغانستان صادر کند.

هم‌زمان با اعلام قرارداد جديد نفتی بين روسيه و افغانستان، ايران به توقف محموله‌های نفتی افغانستان پايان داده است و تانکرهای نفتکش اجازه يافتند از مرز بگذرند و وارد افغانستان شوند.

از ابتدای آذرماه سال جاری بيش از ۱۹۰۰ تانکر حامل ۵۵ هزار تن بنزين و گازوئيل که از سوی افغانستان از کشورهای ترکمنستان و عراق خريداری شده در خاک ايران متوقف شده بود.

در حالی که قيمت مواد نفتی در افغانستان تا ۵۰ درصد افزايش يافته است ايران ادعا می‌کرد بخشی از اين محموله‌های نفتی دراختيار ناتو قرار می گيرد. موضوعی که از سوی ناتو، دولت افغانستان و اتاق تجارت و صنايع اين کشور رد شده است.

محمد قربان حق‌جو مديرعامل اتاق تجارت و صنايع افغانستان می‌گويد؛ طبق قرارداد جديد با روسيه، قرار است اين کشور طی يک سال، بيش از يک ميليون و هشت‌صدهزار تن گازوئيل، بنزين معمولی و بنزين هواپيما را به افغانستان صادر کند.

آقای حق‌جو گفت به‌زودی اين قرارداد عملی خواهد شد که با آغاز آن، قيمت مواد نفتی که به دليل اقدام ايران در جلوگيری از ترانزيت سوخت به افغانستان افزايش يافته بود، کاهش خواهد يافت.

رئيس هیأت عامل اتاق تجارت و صنايع افغانستان که در پايان سفر دو روزه هیأت عالی‌رتبه دولت افغانستان به روسيه، سخن می‌گفت خاطرنشان کرد به‌زودی هیأتی از روسيه برای بررسی افزايش سرمايه‌گذاری به افغانستان خواهد آمد.

حامد کرزی، رئيس جمهوری افغانستان پنج‌شنبه ۳۰ دی، در رأس هیأتی از وزيران خارجه، دفاع، کشور، دارايی، تجارت و صنايع، مشاوران امنيت ملی و امور اقتصادی به دعوت رسمی رئيس جمهور روسيه به اين کشور رفت.

مقامات دو کشور در ديدارهای جداگانه بر سر توسعه روابط دوجانبه به‌ويژه روابط اقتصادی گفت‌وگو کردند و توافقاتی در عرصه‌های مختلف بين دوکشور به عمل آمد. ارزش کنونی مبادلات تجاری سالانه بين روسيه و افغانستان ۵۵۰ ميليون دلاراعلام شده است.

مقامات دو کشور در گفت‌وگوهای اخير اعلام کردند اقدمات لازم را در راستای توسعه روابط اقتصادی انجام خواهند داد. اما با اين چرخش افغانستان در انتخاب روسيه به‌عنوان شريک جديد تجارتی به‌جای ايران، اين برداشت در افغانستان تقويت شده است که روابط دو کشور درعرصه‌های مختلف رو به کاهش خواهد بود و سردی روابط به‌زودی برطرف نخواهد شد.

اتاق تجارت و صنايع افغانستان هفته گذشته اعلام کرد هرگونه روابط تجاری با ايران و سرمايه‌گذاری در اين کشور را به حالت تعليق در آورده است. ارزش تجارت سالانه ميان دو کشور ۸۵۰ ميليون دلار برآورد شده است و افزون بر آن ۱۴۲ شرکت تجارتی افغانستان در منطقه آزاد تجاری چابهار سرمايه‌گذاری کرده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست: