۱۳۸۹ بهمن ۳۰, شنبه

هاشمی رفسنجانی هم تو زرد درآمد


ای خاک برسر مال دنیا که با سقوط رژیم ملا ها تو هاشمی نه دنیا را داری نه آخرت را

هاشمی رفسنجانی راهپیمایی 25 بهمن را حرام خواند
علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان رهبری
علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان رهبری
نوشتۀ ناصر اعتمادی
علی اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجلس خبرگان رهبری راهپیمایی 25 بهمن را منشا آشوب و اغتشاش در کشور و به همین علت حرام دانست و همۀ جناح های قدرت اسلامی را به وحدت در مقابل بیگانگان فراخواند.
در پی صدور بیانیۀ هیئت رییسۀ مجلس خبرگان رهبری علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی و تظاهرات 25 بهمن ماه، علی اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجلس خبرگان در گفتگو با خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ضمن محکوم کردن راهپیمایی 25 بهمن ماه اظهار داشت که هر اقدامی که با قانون مطابقت نداشته باشد ضربه زننده به مملکت و خود انسان و به فتوای آیت الله خمینی حرام است.
علی اکبر هاشمی رفسنجانی در جای دیگری از اظهاراتش افزود که خروج از محور قانون کشور را به آشوب و اغتشاش می کشاند و همه می دانند که اکنون زمان طرد و دعوا نیست. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همه را به وحدت در مقابل بیگانگان فراخواند و مدعی شد که رسانه های خارجی همواره در پی نقطه ضعف در میان رهبران جمهوری اسلامی هستند.
برغم همسویی اش با مواضع رهبران جمهوری اسلامی در ضدیت مردم معترض و نمایندگان آنان، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، گروه های شبه نظامی بسیج و لباس شخصی در تظاهرات روزهای اخیر خود خواستار برخورد شدید با علی اکبر هاشمی رفسنجانی و محاکمه و اعدام وی شدند.
در گفتگوئی با محسن سازگارا، پژوهشگر و تحلیل گر مسائل سیاسی ایران در واشنگتن، نظر او را در مورد این مصاحبه و موضع گیری هاشمی رفسنجانی جویا شده ایم
محسن سازگارا برا این باور است که این مصاحبه و اظهار نظرهای دیگر شخصیت های نظام چون آیت الله ناطق نوری، حجت الاسلام حسن روحانی و محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، در انتقاد از تظاهرات مردم در روز دوشنبه به درخواست آیت الله خامنه ای صورت گرفته است چرا که رهبر جمهوری اسلامی ایران از دامنۀ تظاهرات و شعارهای مطرح شده به هراس افتاده است.
سازگارا می گوید سخنان رفسنجانی مبنی بر محکوم کردن اقدامات غیر قانونی و حرام دانستن آن با استناد به فتوای آیت الله خمینی، اظهار نظری دو پهلو ست و لباس شخصی ها و دیگر نیروهای دولتی را نیز هدف می گیرد چرا که این نیروها هستند که تظاهرات مردم را که حق قانونی آنان – بر اساس قانون اساسی کنونی است- نادیده گرفته و پایمال می کنند.
این تحلیل گر سیاسی منظور رفسنجانی از دعوت به وحدت را "وحدت سران رژیم" می داند و می گوید رئیس مجمع تشخیص مصلحت خواهان آن است که بلندپایگان طرفدار دولت و رهبری به حملات و فحاشی های خود علیه او و خانواده اش پایان دهند.
محسن سازگارا در پایان آیت الله هاشمی رفسنجانی را به وحدت با مردم و قرار گرفتن در کنار آنان فرا می خواند ولی اذعان می کند که به هیچ وجه به تحقق چنین رویائی اعتقاد ندارد چرا که به باور او آیت الله هاشمی رفسنجانی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که جز حفظ خود و خانواده اش دغدغۀ دیگری ندارد.

هیچ نظری موجود نیست: