۱۳۸۹ بهمن ۲۷, چهارشنبه

پرزیدنت پرس:«خود ملت ایران نظام را بر می اندازد» جروزالم پست:«دنیا از خیزش مردم ایران حمایت کند»16 فوریه 2011
  
   جوان مبارز ایرانی به روی جر ثقیل در تظاهرات 25 بهمن در تهران که از سرنوشت او خبری نیست

"همدمی" - پرزیدنت شیمعون پرس در نطقی گفت: «آن که نظام سیاسی در ایران را به کلی دگرگون خواهد کرد، خود ملت ایران است». رئیس جمهوری اسرائیل که امروز (چهارشنبه 27 بهمن ماه – 16 فوریه) در همایش سالیانه انجمن کل سازمان های یهودی ایالات متحده سخن می گفت، در نطق مشروحی درباره چشم انداز صلح و خیزش های مردمی در خاورمیانه، در مورد رویدادهای ایران از جمله گفت: «اعتراض های گسترده مردم در شهرهای مختلف ایران نشان می دهد که بزرگترین فساد وجدانی و اخلاقی جهان، امروز در جمهوری اسلامی ایران برقرار است. بسیار مشمئز کننده بود دیروز دیدن گروهی از نمایندگان پارلمان ایران که بلند شده و به نام "دموکراسی" احمدی نژاد، فریاد می زدند که باید "سران فتنه" را اعدام کرد». (مهدی کروبی پیشتر اعلام کرده بود که حاضر است در راه دفاع از ارزش های مورد باور خود، هر بهائی را بپردازد).
پرزیدنت پرس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «آن کس که بالاخره رژیم در ایران را تغییر خواهد داد خود ملت ایران، و بدون دخالت از خارج است. حکومت کنونی در ایران باعث شرمندگی تاریخ و فرهنگ باشکوه ایرانیان می شود و باعث رنج و ذلت این ملت باستانی می گردد».
روزنامه انگلیسی زبان The Jerusalem Post نیز مقاله اساسی امروز خود (چهارشنبه) را به رویدادهای ایران اختصاص داده و زیر عنوان "از ایران آزاد پشتیبانی کنید" نوشت:
«آتشی که متعرضین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران شعله ور ساخته بودند، همچنان زبانه می کشد. درگیری های روز دوشنبه در تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و بیش از دوازده شهر دیگر در سراسر ایران، تذکری به خامنه ای و احمدی نژاد بود که بدانند اصلاح طلبان هنوز در صحنه هستند و فعالیت می کنند».
جروزالم پست پس از بررسی رویدادهای خونین ایران از تابستان سال 2009 که ده ها (و شاید صدها) کشته به جای گذاشت، یادآور شد که در آن هنگام پرزیدنت اوباما از ابراز پشتیبانی نسبت به خیزش مردم ایران خودداری ورزید و تصور کرد که این فرصتی است تا بتوان جمهوری اسلامی ایران را متقاعد ساخت که از برنامه های اتمی خود دست بردارد. ولی این سکوت نیز نتوانست آتش ناآرامی و اعتراض ایرانیان را خاموش کند.
جروزالم پست نوشت: «ولی این بار، وزارت امور خارجه ایالات متحده رویکرد خود را تغییر داده و از طریق توییتر پیام هائی به زبان فارسی برای ایرانیان می فرستد که از خیزش آنان جانبداری می کند. ایالات متحده همچنین در اظهاراتی، سران حکومت ایران را دورو توصیف کرد که از خیزش ضد حکومتی در مصر پشتیبانی می کند، ولی به خود مردم ایران امکان نمی دهد آرمان های خود را بیان کنند. حمایت شفاهی کافی نیست، بلکه باید به ایرانیان کمک مالی، فنی و لوجستیک پیشنهاد کند تا از جنبش آزادی خواهی مردم ایران عملا حمایت کرده باشد».
این روزنامه اسرائیلی نوشت: «خیزش مردمی که بتواند باعث سرنگونی خامنه ای و احمدی نژاد شود، یکی از مؤثرترین شیوه ها برای بازداشتن این حکومت فتنه گر برای رسیدن به بمب اتمی نیز خواهد بود».
جروزالم پست نوشت: «اوپوزیسیون ایرانی توان و دوام تحسین برانگیزی در ابراز مخالفت خود با نظام کنونی نشان داده است. در 27 دسامبر گذشته بود که اصلاح طلبان ایران در هفتمین روز درگذشت آیت الله منتظری و روز عاشورا به خیابان ها آمدند. در جریان این تظاهرات، با آن که مردم هیچ سلاحی در اختیار نداشتند، ماموران امنیتی آن ها را به گلوله بستند، با خودرو نظامی آن ها را زیر گرفتند – که نتیجه آن کشته شدن هشت تن از تلاشگران بود. مهدی کروبی یادآور شد که حتی در دوران شاه، کسی جرات نکرده بود در روز مقدس عاشورا خون مردم را بریزد»

محمد مختاری دومین جوانی که به دنبال زخمی شدن جان باخت
این روزنامه یادآور شد که اوری لوبرانی مشاور وزیر سیاست های راهبردی اسرائیل (ژنرال موشه یعلون) در یک مصاحبه رادیوئی گفت: «مردم ایران ازادی می خواهند». او گفت: «من احساس می کنم که مردم ایران از این رژیم به جان آمده اند». لوبرانی یکی از آخرین سفیران اسرائیل در ایران بود که در گزارشی، احتمال فروافتادن رژیم پادشاه ایران را پیش بینی کرده بود.
جروزالم پست نوشت: «منشه امیر برنامه ساز با سابقه رادیوئی روز دوشنبه در همین روزنامه نوشت: من نخستین جرقه هائی یک انقلاب جدید را مشاهده می کنم»
این روزنامه نوشت: «تا چه حد این ارزیابی ها می تواند درست باشد، بستگی به میزان شهامت اوپوزیسیون ایرانی و تا حدودی نیز به واکنش های بین المللی دارد».
جروزالم پست در پایان نوشت: «ایران، مصر نیست. رهبری ایران به دست افرادی است که انگیزه های قوی اسلام افراطی دارند، با جهان آزاد خصومت می ورزند و ارزش های دموکراتیک را زیرپا می گذارند و در همان حال قصد ساخت بمب هسته ای نیز دارند. چنین رژیمی بدون یک مبارزه خونین حاضر به تسلیم نخواهد شد. جامعه بین المللی، به رهبری ایالات متحده باید دست یاری به این توده های گسترده مردم ایران بدهند تا آن ها بتوانند از چنگال این حکومت بی رحم و ستمگر و سرکوب کننده رهائی یابد».

هیچ نظری موجود نیست: