۱۳۸۹ بهمن ۲۹, جمعه

ملت غیور سرزمین نفت خیز جنوب از خواب بیدار شوید فردا نوبت جوانان خود شماست


به گزارش العربیه

در روزهای اخیر

موج دستگیری فعالان عرب اهوازی همزمان با فعالیت مجدد جنبش اعتراضی در ایران آغاز شد 

جمعه 15 ربيع الأول 1432هـ - 18 فوریه 2011م


دبی-العربیه.نت همزمان با از سرگیری اعتراض ها در ایران، موج جدیدی از دستگیری فعالان مدنی عرب در شهر اهواز مرکز استان خوزستان و توابع آن آغاز شده است. در همین راستا در روزهای گذشته شش نفر از فعالان عرب ایرانی در شهر خلف آباد واقع در شرق شهر اهواز دستگیر شده اند.

برپایه گزارش منابع حقوق بشری اهواز در روزهای اخیر عبد الرحمن عساکره دبیر شیمی و فوق لیسانس جامعه شناسی، هاشم شعبانی دبیر زبان عربی و فوق لیسانس علوم سیاسی، محمد علی عموری مهندس منابع جانداران آبی، شهید عموری شاعر، عقیل عقیلی کارشناس کامپیوتر و عبد الامیر عموری برادر محمد علی عموری توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران دستگیر شده اند.

منابع حقوق بشری اهواز می گویند که فعالان مدنی با یورش نیروهای امنیتی به منازلشان دستگیر و به اداره اطلاعات شهرستان خلف آباد انتقال داده شده اند.

خانواده های این دستگیر شدگان تاکید می کنند که نیروهای امنیتی در هنگام دستگیری آن ها حکمی قضایی ارائه نداده اند و هیچکدامشان نیز تا کنون تفهیم اتهام نشده اند.

برپایه این گزارش در روزهای اخیر همزان با فعالیت مجدد جنبش اعتراضی مردم ایران دستگاه های امنیتی ایران موج گسترده ای از بازداشت ها را آغاز کرده که فعالان عرب ایرانی در شهرهای مختلف عرب نشین را نیز شامل شده است.

منابع آگاه در خلف آباد به "العربیه" تاکید کرده اند که این فعالان هویت طلب همواره در قالب فعالیت های فرهنگی همچون برگزاری شب شعر به زبان عربی و احیای موسیقی محلی فعالیت داشتند و خانواده آن ها تاکید کرده اند که این دستگیر شدگان نه تنها خشونت طلب نبوده بلکه با اعمال خشونت به شدت مخالفت می کرده اند.

شایان ذکر است که اکثریت جمعیت عرب ایران در استان های خوزستان و استان ساحلی هرمزگان سکونت دارند. حدود 5 میلیون عرب در ایران زندگی می کنند.

هیچ نظری موجود نیست: