۱۳۸۹ بهمن ۱۹, سه‌شنبه

اسناد ویکی لیکس:«اسرائیل ازسال ها پیش مایل بوده که عمرسلیمان به جانشینی رئیس جمهوری مصر نائل شود»


اسناد ویکی لیکس:«اسرائیل ازسال ها پیش مایل بوده که
عمرسلیمان به جانشینی رئیس جمهوری مصر نائل شود»

8 فوریه 2011
  
   عمرسلیمان(چپ)با نتانیاهو درآخرین دیدارش ازاسرائیل

دیپلمات های آمریکائی در سندی که توسط "ویکی لیکس" افشاء شده، ارزیابی کرده بودند که اسرائیل از جانشینی پرزیدنت حسنی مبارک توسط عمر سلیمان بسیار خشنود خواهد شد. از سال ها پیش از پرسش وجود داشت که با توجه به سالخوردگی پرزیدنت مبارک، حکومت در مصر به کدام یک از شخصیت های آن کشور انتقال خواهد یافت. دو نامی که بیش از همه آورده می شد، یکی جمال مبارک فرزند رئیس جمهوری مصر و دیگری عمر سلیمان وزیر اطلاعات آن کشور و پرقدرت ترین شخصیت سیاسی پس از پرزیدنت مبارک بود. در ادامه سند ویکی لیکس ادعا شده که عمر سلیمان به اسرائیل پیشنهاد کرده بود دوباره خط مرزی بین نوار غزه و خاک مصر را به تصرف خود درآورد تا از رسیدن اسلحه قاچاق به حماس جلوگیری کند. به ادعای این اسناد، عمرسلیمان همچنین به اسرائیل توصیه کرده بود که با برقراری محاصره دریائی و زمینی علیه نوار غزه، سازمان های ترور فلسطینی را گرسنه نگاه دارد، ولی در حدی نباشد که اهالی آن باریکه از گرسنگی بمیرند. اسرائیل به این گونه گزارش ها واکنشی نشان نمی دهد.
عمر سلیمان با اسرائیل تفاهم و همکاری گسترده ای داشته است
سند ویکی لیکس که توسط روزنامه دیلی تلگراف چاپ لندن انتشار یافت، دو سال پیش نگاه شده و حاوی ارزیابی و گزارش یک دیپلمات آمریکائی در مورد اطلاعاتی است که به دست او رسیده و گفتگوهائی که با مقامات اسرائیلی انجام داده بود. در آن هنگام احتمال زیاد می رفت که جمال مبارک برای جانشینی پدر خود آماده می شود، ولی از عمر سلیمان نیز به عنوان یک کاندیدای جدی جانشینی مبارک نام برده می شد.
اکنون سالیان دراز است که اسرائیل از همکاری نزدیکی با عمر سلیمان برخوردار می باشد. او به عنوان سرپرست سازمان های اطلاعاتی و امنیتی مصر، که رسیدگی به صلح اسرائیل و فلسطینی ها نیز به مسؤولیت او سپرده شده، بارها از اورشلیم دیدار کرده و گفتگوهای مفصلی با همه سران اسرائیل به عمل آورده و با بنیامین نتانیاهو و همچنین پرزیدنت شیمعون پرس و وزیر دفاع (اهود باراک) همآهنگی نزدیکی داشته و دارد.
آگاهان امور می گویند: انتشار این اسناد در رسانه های همگانی جهان ممکن است به موقعیت عمر سلیمان در شرائطی که مبارزه شدیدی بر سر به دست گرفتن قدرت در مصر جربان دارد، آسیب برساند.
این احتمال نیز مطرح است که دشمنان پرزیدنت مبارک و شخص عمر سلیمان مسؤولیت انتشار این سند را داشته اند تا بر هرج و مرج در مصر بیافزایند و او را دوست و همکار اسرائیل نشان دهند و نگذارند وی قدرت را در مصر به دست گیرد.
در این اسناد همچنین ادعا شده که عمر سلیمان از محاصره غزه توسط اسرائیل طرفداری می کرده و خواهان آن بوده که اسرائیل به اقدامات گسترده تری برای پایان بخشیدن به قاچاق اسلحه به داخل نوار غزه دست بزند و از جمله نوار مرزی را به تصرف خود در آورد تا استفاده از تونل های زیرزمینی متوقف شود.
عمر سلیمان: «اسرائیل بر خط مرزی غزه با مصر دوباره مسلط شود»
بنا به ارزیابی دیپلمات های آمریکائی، عمر سلیمان خواهان سرکوب هرچه بیشتر سازمان های ترور فلسطینی در نوار غزه بود و از این رو به اسرائیل توصیه کرده بود محاصره را هرچه بیشتر تقویت کند تا سازمان های ترور فلسطینی گرسنه بمانند، ولی در حدی نباشد که مردم غزه از گرسنگی بمیرند. او گفته بود: «تنها با این شیوه است که می توان فلسطینیان را به پای میز مذاکره آورد و با آنان به صلح رسید». و افزوده بود: «باید روزی بیاید که وقتی از خواب بیدار می شویم، دیگر خبر وقوع ترور نشنویم».
در اسناد ویکی لیکس ادعا شده که عمر سلیمان و ژنرال محمد طنطاوی (وزیر دفاع) در برهه ای از زمان حتی موافق آن بودند که ارتش اسرائیل برای پایان بخشیدن به قاچاق اسلحه از شبه جزیره سینا به نوار غزه از طریق تونل های زیر زمینی، در یک نوار مرزی در داخل مصر مستقر شود تا به این وضع پایان بخشد.
اسرائیل معمولا به این گونه ادعاها و گزارش ها واکنشی نشان نمی دهد – ولی آگاهان سیاسی ارزیابی می کنند که انتشار این گونه ادعاها به موقعیت سیاسی عمر سلیمان در رقابت بر سر قدرت در داخل مصر آسیب می رساند.
در قاهره، در حالی که امروز نیز تظاهرات علیه پرزیدنت مبارک در میدان التحریر ادامه یافت، تلاش های سیاسی نیز برای حل مسالمت آمیز بحران همچنان دنبال شد.
عمر سلیمان به گفتگوهای خود با نمایندگان گروه های سیاسی ادامه می دهد. ولی اخوان المسلمین پس از نخستین دور گفتگوها، از احتمال رسیدن به توافق ابراز یاس کردند و عمر سلیمان را متهم ساختند که حاضر به پذیرفتن خواسته های آنان نیست. آگاهان گفتند: احتمال دارد که این ادعا نوعی شگرد تبلیغاتی به هدف زیر فشار گذاشتن عمر سلیمان و گرفتن امتیازات بیشتری از او می باشد.
با این همه، تماس و گفتگو با اخوان المسلمین توسط عمر سلیمان، که یک عمر با آن ها مبارزه آشتی ناپذیر داشته، دگرگونی مهمی در صحنه سیاسی مصر محسوب می شود.

هیچ نظری موجود نیست: