۱۳۹۰ خرداد ۱۴, شنبه

کشته‌شدن ۶۳نفر در تظاهرات روز جمعه سوریه


در جریان تیراندازی به معترضان ۵۳نفر در شهر حما، یک نفر در شهر دمشق، دو نفر در شهر عدلیب و سه نفر در شهر راستان کشته‌ شده‌اند
در جریان تیراندازی به معترضان ۵۳نفر در شهر حما، یک نفر در شهر دمشق، دو نفر در شهر عدلیب و سه نفر در شهر راستان کشته‌ شده‌اند

گزارش‌های رسیده از سوریه حاکی از کشته شدن دست کم ۶۳ نفر از معترضان در تظاهرات روز جمعه در شهرهای مختلف سوریه است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک سازمان حقوق بشری در سوریه می‌گوید که در جریان تیراندازی به معترضان ۵۳نفر در شهر حما، یک نفر در شهر دمشق، دو نفر در شهر عدلیب و سه نفر در شهر راستان کشته‌ شده‌اند.

شهرهای دیر زور، حمص و درعا نیز روز گذشته شاهد درگیری نیروهای دولتی و معترضان بوده‌اند. در حالیکه فعالان حقوق بشر عاملان این تیراندازی را ماموران امنیتی دولتی می‌دانند، تلوزیون دولتی سوریه، گروه‌های مسلح را عامل تیراندازی به مردم و پلیس معرفی کرده و می‌گوید که هشتاد نفر از نیروهای امنیتی در جریان این تیراندازی مجروح شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدس‌پرس به نقل از یک شاهد عینی در شهر حما، تعداد تظاهرکنندگان را در حدود ۱۵۰هزار نفر اعلام کرده است. بنا به این گزارش شمار زیادی از معترضان نیز در جریان این تیراندازی‌ها زخمی شده‌اند. این چندمین هفته پیاپی است که معترضان سوری پس از نماز جمعه در شهرهای مختلف سوریه تجمع می‌کنند. جمعه هفته گذشته نیز هشت نفر از معترضان سوری، در جریان تظاهرات اعتراضی پس از نماز جمعه کشته شدند.

اعتراضات در سوریه در حالی ادامه دارد که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه سه‌شنبه، ۱۰خرداد ماه جاری فرمان عفو عمومی همه زندانیان سیاسی این کشور را صادر کرد. نیروهای اپوزیسیون حکومت سوریه می‌گویند که عفو عمومی ناکافی است و بسیار دیر صورت گرفته است. اعتراضات مردم در سوریه اسفند ماه گذشته، از شهر درعا واقع در جنوب این کشور آغاز شد.

آزادی زندانیان سیاسی یکی از خواسته‌های اصلی نیروهای اپوزیسیون از آغاز اعتراضات مردمی علیه حکومت بشار اسد از اسفندماه سال گذشته تا کنون بوده است. بشار اسد پس از مرگ پدرش حافظ اسد از سال ۲۰۰۰حکومت سوریه را در دست گرفت.

به گفته فعالان حقوق بشر دست کم یک‌هزار نفر در جریان اعتراضات ۱۰هفته گذشته در سوریه جان خود را از دست داده‌اند و نزدیک به ۱۰هزار نفر از مخالفان دولت دستگیر شده‌اند. مقامات دولتی سوریه تعداد نیروهای امنیتی و نظامی جان‌باخته در جریان این وقایع را ۱۴۳نفر اعلام کرده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست: