۱۳۹۱ فروردین ۳۰, چهارشنبه

دولت سوریه با ناظران سازمان ملل متحد همکاری نمی کند | euronews, اخبار جهان

دولت سوریه با ناظران سازمان ملل متحد همکاری نمی کند | euronews, اخبار جهان

دیپلمات‌های حاضر در سازمان ملل متحد از عدم همکاری دولت سوریه با ناظران این سازمان خبر می دهند. به گفتۀ این دیپلمات‌ها، در حالی که بیش از دو روز از حضور ناظران سازمان ملل متحد در سوریه می گذرد، هنوز دولت سوریه توافق خود را برای حضور آزادانۀ آنها در اقصی نقاط این کشور اعلام نکرده است. همین امر می تواند به شکست ماموریت این ناظران بیانجامد.
چنانچه ناظران سازمان ملل نتوانند توافق دولت سوریه برای عمل آزادانه در مناطق تحت بمباران از جمله حمص و درعا را به دست آورند، ورود باقی ناظران که قرار است تا تعداد 250 نفر افزایش یابد، ناممکن خواهد شد. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه از رییس جمهوری سوریه خواست آزادی کامل برای ناظران این سازمان و ارائۀ تمامی امکانات لازم برای عملکرد آزادانۀ آنها در این کشور را تامین کند.
همزمان، در نشست کشورهای عضو اتحادیۀ عرب که روز سه شنبه در دوحه برگزار شد، نخست وزیر قطر در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز در مورد تجهیز تسلیحاتی مخالفان دولت سوریه گفت:“دفاع از خود در برابر چنین خشونت‌هایی قانونی است اما قطر تاکنون به مخالفان سلاح نداده است. اگر بحران در سوریه بزودی از طرق دیپلماتیک حل نشود، ما قطعا به مردم سوریه برای دفاع از خود به آنها کمک های لازم را ارائه خواهیم کرد.”
در حال حاضر تنها یک گروه هشت نفره از ناظران سازمان ملل متحد در سوریه به سر می برند اما حتی حضور این ناظران نیز نتوانسته علیرغم صدور قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل برای آتش بس در سوریه به بمباران شهرهای این کشور توسط نیروهای دولتی خاتمه دهد.
در تصاویری که فعالان حقوق بشر از شهر حمص به روی شبکه های مجازی قرار داده‌اند، منازل مسکونی در شهرهای حمص و درعا زیر آتش تانک‌های ارتش سوریه قرار دارند. این در حالیست که تلویزیون دولتی سوریه با پخش تصاویری از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه و همسر وی در شهر حمص که اقدام به پخش مواد غذایی در میان مردم این شهر می کنند، تلاش دارد به حاکم شدن امنیت و آرامش در این مناطق تاکید کند.
سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید از روز دوازدهم ماه آوریل که برای آتش بس تعیین شده بوده است، دوازده نفر در شهرهای حمص و درعا توسط نیروهای دولتی کشته شده اند.
اطلاعات بیشتر 

هیچ نظری موجود نیست: