۱۳۹۳ اسفند ۴, دوشنبه

روند کاهشی سبد معیشتی کارگران

دوشنبه، 4 اسفند ماه 1393 = 23-02 2015

ایران پرس نیوز

رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری با اعلام نتیجه بررسی‌ هزینه‌ تأمین سبد معیشت خانوار ۴ نفره کارگران تا پایان آذرماه و پیش‌بینی سال ۹۴، گفت: اگر سهم مواد غذایی از سبد معیشت ۴۰ درصد در نظر گرفته شود، حداقل مزد سال آینده باید ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال تعیین شود.
پایگاه خبری هم اندیشی: حسن صادقی با اشاره به اینکه گزارش‌های مرتبط با حداقل معیشت کارگران و دستمزد برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تأمین اجتماعی، نمایندگان کارگری و کارفرمایی حاضر در شورای عالی کار ارسال شده است، اظهار داشت: این گزارش بر اساس دو شاخص مهم تورم و حداقل معیشت که پیش از این هم متوسط آن توسط بانک مرکزی اعلام شد، تهیه شده است.
وی افزود: بر اساس آمار سرشماری سال ۹۰ اندازه میانگین تعداد اعضای خانوار ایرانی از جمله کارگری ۳.۵۵ نفر است و این شاخص در سه شکل حداقل میانگین و حداکثر قیمت‌ها در سبد معیشتی بررسی شده است.
رئیس اتحادیه پیش‌کسوتان کارگری با بیان اینکه در سال ۸۵ حداقل نیاز روزانه یک خانوار کارگری در سبد معیشتی ۱۲۱هزار و ۶۵۴ریال، میانگین ۱۵۳هزار و ۱۵۲ریال و حداکثر نیاز برای تأمین نیازهای ضروری ۱۸۵هزار و ۲۷۰ ریال محاسبه شد.
صادقی با اشاره به تعدیل سنوات، تورم از سال ۸۵ تا ۹۳ تأکید کرد:‌ بر اساس اعلام مراجع رسمی از جمله بانک مرکزی تا پایان آذرماه نرخ تورم ۱۸.۲درصد اعلام شد که بر همین اساس میانگین هزینه روزانه سبد معیشت خانوار به ۷۱۴هزار و ۹۱۱ ریال، حداکثر ۸۶۴هزار و ۸۳۲ریال و حداقل ۵۶۷هزار و ۸۷۵ریال رسید.
رئیس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری، با اشاره به اینکه بر اساس آخرین آمارهای رسمی تا پایان آذرماه به مأخذ میانگین قیمت‌ها تأمین سبد معیشتی یک خانوار کارگری به طور میانگین به ۲۱میلیون ۴۴۷هزار و ۳۴۶ریال ماهانه رسید، گفت: این میزان به مأخذ حداکثر قیمت به ۲۵میلیون و ۹۴۴هزار و ۹۹۱ریال به طور ماهانه رسید.
وی در پاسخ به این سؤال که چه کالاهایی از چه گروه‌هایی در تهیه گزارش هزینه سبد معیشتی یک خانوار ۴ نفره بررسی شده است، گفت: کالا و خدمات حبوبات، مسافرت، تحصیلات، آموزش، بهداشت، درمان، پوشاک و خوراک و آشامیدنی،‌ مورد بررسی قرار گرفته، اما در این بررسی هزینه تأمین مسکن نیامده است.
صادقی تأکید کرد: بر اساس تعاریف سازمان جهانی کار ILO از خط فقر که - مرکز آمار ایران هم آن را پذیرفته- هر فرد در سطح جهان با درآمد روزانه کمتر از ۲ دلار زیر خط فقر قرار می‌گیرد.
وی توضیح داد: اگر درآمد سرانه هر نفر روزانه کمتر از ۲ دلار و در ماه برای یک خانواده ۴ نفره کمتر از ۲۴۰ دلار باشد، زیر خط فقر خواهد بود.
صادقی افزود:‌ با محاسبه حداقل درآمد ماهانه ۲۴۰ دلار برای یک خانوار کارگری و دلار ۲ هزار و ۸۰۰ تومانی مرکز مبادلات ارزی، ۶۷۲ هزار تومان فقر مطلق در نظر گرفته می‌شود؛ با این حساب با توجه به حد اقل حقوق ۶۰۹ هزار تومانی کارگران در سال ۹۳ وضعیت این جامعه کاملا مشخص می‌شود که زیر خط فقر مطلق قرار دارد.
رئیس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری، درباره جزئیات بیشتر بررسی‌های صورت گرفته درباره حداقل معیشت کارگران گفت: اگر سهم مواد غذایی از سبد معیشت ۴۰درصد در نظر گرفته شود، حداقل مزد برای سال ۹۴ باید ۱۶میلیون و ۲۰۰هزار ریال تعیین شود.
وی گفت:‌ طبق اظهارات رئیس مرکز آمار ایران در تاریخ چهارم آبان ۹۳ حقوق کمتر از یک میلیون ۸۲۲هزار تومانی زیر خط فقر بوده و این موضوع هم مورد توجه قرار گرفته است.

هیچ نظری موجود نیست: