۱۳۹۴ مرداد ۷, چهارشنبه

جان کری: محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران مادام‌العمر هستند

وزیر خارجه آمریکا در باره توافق هسته‌ای با ایران به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان توضیحاتی داد. او در این جلسه تکرار کرد که توافق برای همیشه جلوی دستیابی ایران به بمب اتمی را می‌گیرد.

روز سه‌شنبه (۲۸ ژوئیه/۶ مرداد) وزیران خارجه، خزانه‌داری و انرژی آمریکا در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این کشور حاضر شدند تا به پرسش‌های این کمیته در باره توافق هسته‌ای با ایران پاسخ دهند.
جان کری تاکید کرد که محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای برنامه‌های اتمی ایران، نه ده ساله، نه ۱۵ یا ۲۰ساله بلکه مادام‌العمر هستند.
او گفت آژانس برای ۲۵ سال به طور مستمر، میزان اورانیوم ایران را از نقطه تولید زیرنظر خواهد داشت. کری در عین حال یادآوری کرد که آمریکا به مفاد قرارداد محرمانه ایران و آژانس دسترسی ندارد.
تحریم‌‌ها علیه سپاه پاسداران برقرار خواهند ماند
کری افزود اگر ایران اجازه دسترسی به تاسیسات نظامی خود را ندهد، تحریم‌ها برخواهند گشت: «اگر ایران از مفاد توافق تخطی کند، ما متوجه خواهیم شد.» وزیر خارجه آمریکا گفت که تحریم‌ها ابزار دیپلماسی و وسیله دستیابی به آن چیزی هستند که ما می‌خواهیم.
وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تکرار کرد که عقب راندن یک ایران بدون سلاح هسته‌ای بسیار آسان‌تر از ایرانی است که سلاح اتمی داشته باشد.
او مخالفت سپاه پاسداران با توافق را نیز نشانه‌ای مثبت خواند و یادآوری کرد که تحریم‌ها علیه سپاه قدس همچنان برقرار خواهند بود.
کری بار دیگر به اسرائیل اطمینان خاطر داد و گفت فعالیت‌های ایران زیر نظر قرار خواهند داشت و نگرانی اسرائیلی‌ها قابل درک است. او پیش‌تر هشدار داده بود که مخالفت کنگره با توافق هسته‌ای، اسرائیل را منزوی می‌کند.
یک روز پیش‌تر، دفتر نخست‌وزیر اسرائیل از تهیه سندی خبر داد که قرار است به کنگره آمریکا ارائه شود. این سند پیشنهاد می‌کند که تحریم‌های ایران به صورت مرحله به مرحله و ما به ازای اجرای تعهدات ایران لغو شوند و در صورت تخطی ایران، محدودیت‌های هرچه بیشتری علیه این کشور در نظر گرفته شود.
بنیامین نتانیاهو گفته که توافق هسته‌ای با ایران یک «خطای تاریخی» است و اسرائیل این توافق را به رسمیت نخواهد شناخت.
وزیر خارجه آمریکا برای متقاعد کردن نمایندگان مخالف توافق هسته‌ای عنوان کرد که در آغاز مذاکرات، ایران مواد ساختن ده بمب اتمی را داشت.
کری افزود اگر توافق رد شود آمریکا در فاصله یک روز حمایت‌های دیپلماتیک خود را از دست می‌دهد: «چنانچه توافق ملغی شود، راه ایران برای ازسرگیری غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم هموار می‌شود و آمریکا در تحریم ایران شرکایی نخواهد داشت.»
جیکوب لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز در این نشست عنوان کرد که تحریم‌های اساسی آمریکا به قوت خود باقی می‌مانند و ایران هم‌چنان نمی‌تواند به بخش عمده‌ای از بازارهای بین‌المللی دست یابد. لو افزود که حدود ۵۰ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران به این کشور بازگردانده می‌شوند. گفته می‌شد که این مبلغ ۱۰۰ میلیارد دلار است.
کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا خواستار پاسخگویی مقامات دولتی در باره تصویب قطعنامه توافق هسته‌ای در شورای امنیت پیش از ارائه آن به کنگره، وضعیت سایت‌های نظامی ایران از جمله پارچین، دورنمای غنی‌سازی اورانیوم پس از انقضای دوره محدودیت‌ها، برنامه موشکی ایران و نیز وضعیت آمریکایی‌های زندانی در ایران بود.
سناتور اد رویس، رئیس این کمیته از جمله گفت: «ما خواهان بازرسی‌ هرکجا در هر زمان بودیم اما توافق با این خواست فاصله دارد.»
جلسه یاد شده در واشنگتن، به موازات جلسه‌ای در مجلس ایران برگزار شد. روز سه‌شنبه، مجلس ایران به دلیل تاخیر در ارائه متن فارسی توافق هسته‌ای متشنج شد.
اصولگرایان در واکنش به مصوبه کنگره آمریکا برای نظارت بر توافق اتمی، خواستار تصویب توافق در مجلس هستند اما سخنگوی دولت می‌گوید متن توافق باید به تصویب شورای‌عالی امنیت ملی برسد و مجلس می‌تواند در این زمینه مشورت بدهد.

هیچ نظری موجود نیست: