۱۳۸۹ اسفند ۱۹, پنجشنبه

تمدید قانون تحریم های ایالات متحده علیه رژیم اسلامی،


تمدید قانون تحریم های ایالات متحده علیه رژیم اسلامی،
اظهارات دو مقام ارشـد اسرائیـلی درباره حکومت ایران

9 مارس 2011
  
  

اقدام پرزیدنت اوباما در تمدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران برای یک سال دیگر، از جانب آگاهان سیاسی چنین تلقی شد که ایالات متحده همچنان بر فشارهای سیاسی و اقتصادی بر حکومت ایران ادامه خواهد داد.
پیش از اعلام این تصمیم، دولت واشنگتن به ونزوئلا اخطار کرد از شکستن تحریم های جهانی علیه دولت ایران خودداری ورزد و به زیمبابوه هشدار داد از فروش اورانیوم خام به ایران صرفنظر کند.
وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز پیشتر حکومت ایران را متهم ساخته بود که با بهره گیری از ناآرامی و تظاهرات در کشورهای عرب، می کوشد به نفوذ خود در منطقه بیافزاید.
در تهران، علی رغم اقدامات گسترده امنیتی، صدها تن از زنان ایران به مناسبت روز جهانی زن، در خیابان ها به راه پیمائی مسالمت آمیز پرداختند، ولی با خشونت نیروهای امنیتی روبرو شدند.
معاون وزیر خارجه اسرائیل سرکوب زنان در ایران را محکوم دانست و وزیر دفاع اسرائیل ارزیابی کرد که به علت سرکوبگری شدید، ممکن است سوریه و ایران آخرین کشورهائی باشند که خیزش مردمی در آن ها به ثمر رسد.
در تهران، نبرد بر سر ریاست مجلس خبرگان به زیان هاشمی رفسنجانی پایان گرفت و آگاهان گفتند: احمدی نژاد به یک پیروزی دیگر نیز برای حذف سیاسی خاندان رفسنجانی از صحنه حکومت در ایران نائل شده است.
«حکومت ایران خطر امنیتی، سیاسی و اقتصادی برای ایالات متحده»
در واشنگتن، پرزیدنت باراک اوباما شب گذشته اعلام داشت که تحریم ها علیه حکومت ایران را برای یک سال دیگر تمدید می کند. او گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده را مورد تهدید قرار داده است و بنابراین تحریم های سیاسی و اقتصادی علیه رژیم آن کشور همچنان ادامه خواهد یافت.
این تحریم ها علاوه بر مجازات هائی است که شورای امنیت سازمان ملل در چهار قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار کرده است.
تحریم های آمریکائی تحت عنوان "خطری غیر عادی و خارق العاده" از جانب حکومت ایران علیه امنیت، سیاست و اقتصاد آمریکا، شانزده سال پیش (1995) توسط پرزیدنت بیل کلینتون علیه جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته شد و به موجب آن کمپانی های نفتی آمریکائی از سرمایه گذاری در صنایع نفت ایران منع شده اند و همچنین انجام دادوستد بازرگانی بین دو کشور ممنوع است.
ایالات متحده ده ها سال است که تحریم های مشابهی را علیه کوبا اجرا می کند.
کنگره ایالات متحده چند ماه پیش نیز کمپانی های نفتی غیرآمریکائی را از همکاری با جمهوری اسلامی برحذر داشت و این بار در کنار "تهدیدهای اتمی ایران"، موضوع سرکوبگری های رژیم و نقض حقوق بشر در ایران را نیز به آن اضافه کرد.
هشدارهای مقامات ایالات متحده به سران جمهوری اسلامی ایران
رهبران ایالات متحده در ماه های اخیر چند بار به سران جمهوری اسلامی ایران در مورد رفتارهای داخلی و بین المللی آنان هشدار داده اند.
در جریان اعتراض های مردمی در ایران، پرزیدنت اوباما به سران آن کشور اخطار کرد که از سرکوب مردم دست بردارند و خواهان آن شد که ایرانیان بتوانند اعتراض های خود را آزادانه بیان کنند.
هیلاری کلینتون نیز در سخنان اخیر در کمیسیون بودجه سنای آمریکا گفته بود که حکومت ایران می کوشد از ناآرامی ها در مصر، بحرین و یمن به سود خود بهره بگیرد و برای این منظور با گروه ها و سازمان هائی در آن کشورها در تماس است.
وزیر خارجه ایالات متحده فاش ساخت که حکومت ایران در راستای این تلاش رخنه گری، حزب الله لبنان و حماس در نوار غزه را به عنوان دلالان خویش وارد صحنه کرده که با گروه های ناراضی در کشورهای عرب در تماس باشند و آن ها را در راستای هدف ها و منافع جمهوری اسلامی ایران تحریک کنند.
کلینتون در عین حال ارزیابی کرد که "ایران دوستان زیادی در میان معترضان کشورهای عرب ندارد".
در مقابل، سید علی خامنه ای ایالات متحده را متهم ساخت که "قصد دارد انقلاب اسلامی مصر را مصادره کند" و احمدی نژاد نیز تهدید کرد که اگر ایالات متحده و کشورهای غربی بخواهند در اوضاع لیبی دخالت کنند "ملت های منطقه به پا خواهند خاست و گور سربازان آن ها را خواهند کند".
هم زمان، ایالات متحده به زیمبابوه دوباره اخطار کرد که نه تنها باید از فروش اورانیوم خام به ایران خودداری ورزد، بلکه اگر بخواهد تحریم های اقتصادی اعلام شده از جانب شورای امنیت علیه رژیم ایران را زیرپا گذارد، مورد مجازات قرار خواهد گرفت.
وزیر خارجه زیمبابوه، در سخنانی، این تحریم ها را "ریاکارانه و غیرعادلانه" خوانده بود.
اظهارات معاون وزیر خارجه و وزیر دفاع اسرائیل درباره ایران
دانی ایالون معاون وزیر خارجه اسرائیل که روز گذشته (سه شنبه 17 اسفندماه – 8 مارس) به مناسبت روز جهانی زن سخنرانی می کرد، از جمله گفت: برای او باورکردنی نیست که چگونه حکومتی مانند رژیم اسلامی ایران که زنان را این چنین بی رحمانه سرکوب می کند، به عضویت کامل شورای پیشبرد حقوق زنان سازمان ملل پذیرفته می شود.
گفتنی است که حکومت سرکوبگر معمر قذافی در لیبی نیز به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل در آمده بود که اکنون آن را لکه ننگی برای این سازمان تلقی می کنند.
شورای حقوق بشر که بیشترین اعضای آن حکومت های دیکتاتوری و غیر دموکرات در کنار لیبی هستند، در سال های اخیر نه تنها بیش از دوسوم از قطعنامه های خود را علیه اسرائیل صادر کرده، بلکه از حقوق مردم ایران حمایت جدی به عمل نیاورده و علیه سرکوبگری های رژیم هیچ اقدامی انجام نداده است.
اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل، در مصاحبه ای که در "وال استریت جورنال" یکی از روزنامه های وزین ایالات متحده انتشار یافت، هنگام ارزیابی خیزش مردمی در کشورهای عرب، تاکید کرد که احتمال دارد پس لرزه های این زلزله به زودی به ایران و سوریه نرسد – که علت آن سرکوبگری و بی رحمی مقامات رژیم ها در برابر اعتراض های مردمی می باشد.
باراک همچنین گفت: هنوز زود است بتوان ارزیابی کرد که جمهوری اسلامی ایران بی ثباتی در منطقه را برای اجرای هدف های نظامی خود مورد استفاده قرار می دهد. ولی افزود: «پیش از آن که خیزش های اخیر در کشورهای عرب آغاز شود، برخی رهبران آن کشورها از خود می پرسیدند "کدام کشور در منطقه ما نیرومندتر است، آمریکا یا ایران؟"»
وزیر دفاع فاش ساخت که به علت رویدادهای منطقه، اسرائیل قصد دارد از ایالات متحده مبلغ بیست میلیارد دلار برای تقویت امنیت و توان دفاعی خود کمک مالی درخواست کند.

هیچ نظری موجود نیست: