۱۳۹۰ فروردین ۱۱, پنجشنبه

دولت ژاپن در بالاترین وضعیت هشدار قرار گرفت


تشدید بحران اتمی
تشدید بحران اتمی

در پی دیده شدن پلوتونیوم در خاك زمین های اطراف نیروگاه دای ایچی ژاپن در استان فوكوشیما، نائوتوكان نخست وزیر این كشور اعلام كرد دولت در بالاترین وضعیت هشدار قرار گرفته است.

شبكه تلویزیونی فرانس ۲۴ روز سه شنبه با اعلام این مطلب،یافت شدن پلوتونیوم در خاك زمین های اطراف دای ایچی را نشانه ذوب شدن میله های سوخت در راكتورهای این نیروگاه دانست.

به گزارش فرانس ۲۴، نخست وزیر ژاپن كه در مقابل پارلمان این كشور سخن می گفت اظهار داشت: دولت در حالی كه در بالاترین وضعیت هشدار قرار دارد با این مشكل به مقابله خواهد پرداخت. نائو توكان در عین حال ادامه وضعیت بحران هسته ای در فوكوشیما – را غیر قابل پیش بینی دانست.

برپایه این گزارش،پلوتونیوم بعنوان سوخت مخلوط تنها برای استفاده در راكتور شماره ۳ از مجموع شش راكتور موجود در این نیروگاه مورد استفاده قرار گرفته است. كریس جانسون خبرنگار این شبكه خبری گزارش كرد اعلام این خبر موجی از نگرانی را در میان كشاورزان منطقه فوكوشیما كه این نیروگاه در آن واقع است به وجود آورده است.

درهمین حال یوكیو ادانو سخنگوی دولت ژاپن روز گذشته (دوشنبه) نیز با اشاره به افزایش مواد رادیو اكتیو در آب درون رآكتور شماره ۲ نیروگاه،گفت: این افزایش می تواند نشانه ذوب شدن بخشی از سوخت هسته ای نیروگاه باشد.

مواد رادیو اكتیو با آبی كه برای خنك كردن رآكتور از آن استفاده می شود تماس پیدا كردند. سخنگوی دولت ژاپن در عین حال تاكید كرد كه ذوب سوخت هسته ای طولانی نخواهد بود. كارشناسان نیروگاه های اتمی پیشتر هشدار داده بودند كه در صورت كاهش نیافتن دمای درون راكتورها، سوخت هسته ای داخل آنها ذوب خواهد شد.

نیروگاه اتمی دای ایچی ژاپن در پی وقوع زمین لرزه ۸ و ۹ دهم ریشتری در ۱۱ماه مارس (۲۰اسفند) و سونامی ویرانگر و مرگباری به دنبال آن به شدت آسیب دید.

تاكنون چهار راكتور از مجموع شش راكتور هسته ای در این نیروگاه به دلیل از كار افتادن سیستم خنك كننده،دچار حریق و انفجار شده و ژاپن را در آستانه یك بحران هسته ای قرار داده است.

این زمین لرزه تاكنون ۲۸ هزار كشته و ناپدید برجای گذارده و خساراتی بیش از ۳۰۰میلیارد دلار به بار آورده است.

هیچ نظری موجود نیست: