۱۳۹۰ شهریور ۱۹, شنبه

تونی بلر: ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است


تونی بلر: ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است

نخست وزیر پیشین بریتانیا، تونی بلر، در گفتگو با روزنامه‌ی تایمز ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان معرفی می‌کند. بلر معتقد است سرنگونی حکومت‌های جمهوری اسلامی و سوریه نقش مهمی در ثبات و آرامش منطقه خواهد داشت.
تونی بلر همراه با جورج بوش تصمیم‌گیرندگان اصلی لشکرکشی غرب به عراق و افغانستان و سرنگونی طالبان و صدام حسین به شمار می‌روند. ده سال پس از حمله‌ی تروریست‌های القاعده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که انگیزه‌ی اصلی این اقدام متحدان غربی عنوان می‌شود، بلر اعتراف می‌کند در مبارزه علیه تروریسم بین‌المللی اشتباهاتی رخ داده است."تهران مسئول بی‌ثباتی عراق و افغانستان"

برخلاف انتظار ایالات متحده، بریتانیا و متحدان غربی آنها، با سرنگونی صدام حسین و کنار گذاشتن طالبان از قدرت اقدام‌های تروریستی در عراق و افغانستان خاتمه نیافته و آرامش بر منطقه حاکم نشده است. تونی بلر می‌گوید ائتلاف غرب امیدوار بود که حضور نظامی‌اش در منطقه کوتاه باشد و در کمترین زمان ممکن به برقراری صلح و از میان بردن تروریسم منجر شود.

نخست‌وزیر پیشین بریتانیا معتقد است مسئول ادامه‌ی خشونت‌ها در عراق و افغانستان جمهوری اسلامی ایران است. بلر تهران را متهم می‌کند با حمایت از شورشیان و شبه‌نظامیان این دو کشور قصد دارد خاتمه‌ی بحران را به تعویق بیندازد. او در گفتگو با روزنامه تایمز خاطر نشان می‌کند، سقوط حکومت جمهوری اسلامی تاثیر بسزایی در ثبات کل منطقه خاورمیانه خواهد داشت.

امکان اقدام نظامی علیه ایران

بلر معتقد است یکی دیگر از پیش‌شرط‌های برقراری آرامش در منطقه پایان گرفتن دوران حکومت بشار اسد در سوریه است که از شش ماه پیش معترضان را در این کشور با خشونت هرچه تمام سرکوب می‌کند. نخست وزیر پیشین بریتانیا ضمن ابراز بی‌اعتمادی به وعده‌های اسد در مورد انجام اصلاحات سیاسی در سوریه، تاکید می‌کند او آمادگی انجام تغییرات واقعی را ندارد و به همین علت موقعیتش قابل دفاع نیست.
بلر در بخش دیگری از گفتگو با تایمز به برنامه‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای ایران اشاره می‌کند و می‌گوید، اگر تهران به رغم تحریم‌های بین‌المللی همچنان در پی دست‌یابی به سلاح هسته‌ای باشد کشورهای غربی باید آماده باشند از گزینه‌ی عملیات نظامی علیه این کشور نیز استفاده کنند.
هشدار سارکوزی و واکنش تهران

اظهارات بلر بی شباهت به مواضع آمریکا و فرانسه در مورد ایران نیست. نیکلای سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه هفته‌ی گذشته هشدار داد، «جاه‌طلبی‌های هسته‌یی، نظامی و بالستیك ایران تهدیدی روزافزون به حساب می‌آید كه ممكن است به یك حمله بازدارنده علیه سایت‌های هسته‌یی این کشور منجر شود.» محمد خزاعی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، روز جمعه (۹ سپتامبر، ۱۸ شهریور) در نامه‌ای به بان کی‌مون دبیرکل این سازمان سخنان سارکوزی را تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه خوانده است.

به گزارش ایسنا خزاعی در این نامه نوشت: «ایران طبق حق مسلم‌اش تحت ماده 
۵۱ منشور سازمان ملل در دفاع از خود در برابر هرگونه حمله‌ای علیه ملت ایران و اتخاذ اقدامات دفاعی برای محافظت از خود تردید نخواهد كرد.» ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا ۲۹ ژوئن در مجلس عوام این کشور گفته بود "ایران در جریان تازه‌ترین مانور موشکی خود، موشک‌های بالستیک با توانایی حمل کلاهک‌های هسته‌ای را به طور مخفیانه آزمایش کرده است."ایران و سوریه فعال‌ترین حامیان تروریسم
همزمان با سخنان وزیر خارجه بریتانیا، جان برنان، مشاور رئیس جمهور آمریکا در امور مبارزه با تروریسم نیز ایران و سوریه را فعال‌ترین حامیان تروریسم در جهان معرفی کرده است. آمریکا در تازه‌ترین گزارش سالانه ‌درباره وضعیت تروریسم در جهان که ۱۹ اوت منتشر شد بار دیگر کشورهای ایران، سوریه، کوبا و سودان را در فهرست سیاه خود گنجاند. وزارت خارجه آمریکا در این گزارش تصریح کرد که «ایران همچنان فعال‌ترین کشور حامی تروریسم در سال ۲۰۱۰ بوده است». 

بر این اساس تهران متهم می‌شود که به «گروه‌های شبه نظامی در خاورمیانه و آسیای میانه کمک‌های مالی، جنسی و لجستیکی می‌کند». در گزارش یادشده به‌طور مشخص به پشتیبانی ایران از حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد در فلسطین، طالبان در افغانستان و گروه‌های شیعه در عراق اشاره شده است.

اینهم از پشتیبانی خیالی روسیه!!امکان حمله‌ آمریکا و اسرائیل به ایران از نگاه کارشناسان روس
رسانه‌های روسیه پیرامون احتمال حمله‌ی آمریکا و اسرائیل به ایران هشدار می‌دهند. تحلیلگران نظامی روسیه پیش بینی می‌کنند در صورت چنین حمله‌ای، روسیه مواضع بی‌طرفانه‌ای اتخاذ خواهد کرد و دولت ایران سقوط می‌کند.
ایران از طریق دریای خزر با روسیه همجواراست و تحلیلگران نظامی روسیه درباره‌ی پیامدهای اقدام نظامی آمریکا و اسرائیل علیه ایران برای روسیه نیز هشدار می‌دهند.
سایت خبری "راس بالت" با استناد به یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۹ خبر می‌دهد ۴۷ درصد از اهالی مسکو مخالف حمله‌ی نظامی به ایران هستند. به نظرتحلیلگران نظامی روسیه یک حمله‌ی برق آسا و پیش بینی نشده به ایران می‌تواند جان هزاران شهروند روسیه را که در ایران اشتغال دارند نیز به خطر بیندازد.
"بخشی از رهبران ایران محرک جنگ هستند"
پاول فلگن‌هاور Pavel Felgenhauer یکی از مشهورترین تحلیلگران نظامی روسیه است که مقالاتش تا به حال در "نزاویسیمایا گازیتا"، "سگودنیا" و همچنین در "نوایا گازیتا" انتشار می‌یابد.
این تحلیلگر نظامی روس درباره احتمال حمله‌ی نظامی به ایران چنین توضیح می‌دهد: «علاقه به جنگ دراسرائیل، کشورهای خاورمیانه و عربی و حتی در میان بخشی از رهبران جمهوری اسلامی ‌ایران وجود دارد. بویژه در ایران آن عده که بر طبل جنگ می‌کوبند، فکر می‌کنند این جنگ قابل کنترل است و موقت خواهد بود. یک جنگ آسان به وقوع می‌پیوندد و سرآخر به یک جنگ تمام عیار تبدیل می‌شود».
پاول فلگن‌باوئر، کارشناس نظامی روس و نویسنده مقالات نظامی در روزنامه "روسیه در جنگ بی‌طرف خواهد بود"
در نیروگاه اتمی بوشهر حدود ۲ هزار کارمند شرکت روسی"اتم اکسپورت" مشغول به کار هستند. کارشناسان نظامی روسیه می‌گویند، این نیروگاه جزو اهداف احتمالی اقدام نظامی اسرائیل یا آمریکا علیه ایران خواهد بود. اگرآمریکا واسرائیل به این نیروگاه حمله کند، روسیه چه سیاستی را اتخاذ خواهد کرد؟
پاول فلگن‌هاور، تحلیلگر نظامی روسیه، به این پرسش دویچه وله چنین پاسخ می‌دهد: «اگر جنگی علیه ایران انجام بگیرد، روسیه بی‌طرف خواهد بود و از کسی جانبداری نخواهد کرد. در حال حاضر روسیه با ایران مناسبات خوبی ندارد، بالعکس با اسرائیل رابطه خوبی برقرار کرده. به نظر من روسیه در مناقشاتی که در خاورمیانه وجود دارد مواضع بی طرفانه‌ی خود را حفظ خواهد کرد».
کارشناسان روسیه: فقط جنگ هوائی امکانپذیراست
از میان گزینه‌های مختلف احتمال حمله‌ی نظامی علیه ایران، اکثر کارشناسان نظامی روسیه موثرترین گزینه را وارد ساختن ضربات گسترده به تاسیسات هسته‌ای و نظامی می‌دانند. ولادیمیر یفسییف، کارشناس امنیت بین‌المللی روسیه آن را "سناریوی یوگسلاوی" می‌نامد و در روزنامه‌ی نزاویسیمایا گازیتا می‌نویسد: «اسرائیل در سال ۱۹۸۱ توانست با ۱۴ فروند جنگنده راکتور هسته‌ای عراق را نابود کند. حال ایران دارای ۳۵ مرکز هسته‌ای است که بوسیله پدافندهای هوایی محافظت می‌شود.»
از نظر این کارشناس مسائل امنیت بین‌الملل، هدف نهایی این عملیات نابودسازی توان نظامی و دفاعی ایران خواهد بود و ایران همزمان محاصره می‌شود. مولف این مقاله نتیجه می‌گیرد که پیمان نظامی ناتو چنین راهبردی را در حین عملیات نظامی در یوگسلاوی در بهار سال ۱۹۹۹ به کار گرفته است.
مذاکرات ایران، بزرگترین مانع بروز جنگ
به نظر ولادیمیر یفسییف کارشناس روس، حمله‌ی نظامی علیه ایران نیازی به توافق با هسایگان ایران ندارد. نیروهای نظامی آمریکا در منطقه‌ی خلیج فارس و سایرمناطق برای وارد ساختن ضربات خلع سلاح کننده بدون اعزام و انتقال سایر نیروها کافی است و حتی اجازه می‌دهد عملیات را بطور ناگهانی انجام دهد.
ولی یفسییف در پایان مقاله‌ی خود این نتیجه را می‌گیرد، «تازمانی‌ که ایران گفتگوها را ادامه می‌دهد و امکان حل سیاسی برنامه‌ی هسته‌ای وجود دارد، خطر حمله وجود ندارد و صحبت درباره‌ی زمان مشخص پدیدار شدن سلاح هسته‌ای در "نظام ولایت فقیه" موضوعی جدی نیست».
امکان جنگ هوائی در یکسال و نیم آینده
پاول فلگن‌هاور هم در گفتگو با بخش فارسی دویچه وله امکان وقوع جنگ هوائی را محتمل می‌داند. وی خاطرنشان می‌کند: «در میان گزینه‌های مختلفی که علیه ایران وجود دارد امکان وقوع یک جنگ تمام عیار هوائی در طول یکسال و نیم آینده وجود دارد، به دلیل اینکه ایرانی‌ها امکان دفاعی جدی ندارند. آمریکا و اسرائیل ایران را محاصره دریایی خواهند کرد و دولت کنونی ایران سقوط خواهد کرد».
این کارشناس هم نتیجه می‌گیرد، دولت ایران به سرنوشت یوگسلاوی و عراق دچار خواهد شد. ساختارهای اقتصادی چون تونل، راه آهن ، پل‌ها ویران خواهند شد. این عملیات نظامی ثبات سیاسی را نیز در ایران به خطر خواهد انداخت.
موشک‌های روسی هم تاثیری نخواهند داشت
به نظر پاول فلگن‌هاور تحلیلگرنظامی روس، ایرانی‌ها در حال حاضر موشک‌های کوتاه‌برد و مدرنی دارند. موشک‌های اس -۳۰۰ که قرار بود روسیه تحویل ایران دهد بخشی از پدافند ایران را استحکام خواهد بخشید و این سیستم پدافندی زمین به هوا خلاء هوایی ایران را پر خواهد کرد.
ولی حتی این موشک‌ها نیز قادر نخواهند بود فضای ایران را در مقابل حمله‌های هوائی کاملا محافظت کنند. فلگن‌هاور تاکید می‌کند، ایران بدون موشک‌های اس -۳۰۰ در موقعیت بسیار ناامید کننده‌ای قرارمی‌گیرد.
اکثر تحلیلگران نظامی روسیه تنها عامل بازدارنده‌ی جنگ آمریکا و اسرائیل علیه ایران را ادامه‌ی مذاکرات سیاسی بر سر مناقشه‌ی هسته‌ای ایران می‌دانند.
طاهر شیرمحمدی
تحریریه: بهمن مهرداد

هیچ نظری موجود نیست: