۱۳۹۰ آبان ۱, یکشنبه

تاراج اشیاء تاریخی


Urmiyə'də "Göktəpə" tarixsəl binaların yıxılması və iran devlətinin aldırmazlığı və ihmalı
---------------------------------------------------------------------------------
آثار باستانی و تاریخی روستای "گوگتپه" از توابع شهر ارومیه توسط شخص یا اشخاصی فرصت‌طلب به تاراج رفته و ارگان‌های ذیربط دولتی تاکنون هیچ عکس‌العملی از خود نشان نداده‌اند.
در چند سال اخیر افراد سودجو و فرصت‌طلب در منطقه‌ی ارومیه اقدام به کاوش و تاراج اشیاء تاریخی و گران‌قیمت در روستای گوگ‌تپه نموده که در نتیجه بسیاری از آثار باستانی منطقه نابود و به تاراج رفته است. مقامات رسمی استان و ارگان‌های ذیربط در این ارتباط کمترین توجه و واکنشی به این معضل از خود نشان نداده‌اند.
همچنین طبق تصمیم شورای اسلامی روستای گوگ‌تپه و با پیشنهاد افراد سودجو کلیسای تاریخی این روستا که یکی از قدیمی‌ترین کلیسا‌های ایران و مکانی مقدس برای شهروندان ارامنه‌ی استان آذربایجان به شمار می‌رود، در معرض تخریب قرار گرفته و خواهان ساخت پارکینگ به جای آن برای مسجد روستا هستند.
به گفته‌ی شاهدان عینی، در سالیان اخیر و با حمایت نیروهای وابسته به سپاه پاسداران حکومت اسلامی ایران اکثر گورستان‌های متعلق به مسیحیان ساکن گوگ‌تپه نابود و سنگ‌های زینتی آن را جهت استفاده در خانه‌های در حال ساخت با خود برده‌اند.
از سویی دیگر شهروندان مسیحی ساکن روستای گوگ‌تپه در واکنش به این گونه اقدامات افراد فرصت‌طلب به ارگان‌ها و مقامات اداری ذیربط شکایت کرده اما تاکنون پاسخی به این درخواست شهروندان مسیحی داده نشده است.
روستای گوگ‌تپه از توابع بخش مرکزی شهر ارومیه بوده که دارای آثار باستانی و تاریخی ارزشمندی است که قدمت برخی از آنان به قبل از میلاد مسیح باز می گردد.
هیچ نظری موجود نیست: