۱۳۹۳ شهریور ۱۵, شنبه

آمریکا: برای مقابله با داعش با ایران همکاری نداشتیم و نخواهیم داشت

دوسخنگوی وزارت خارجه را مقایسه کنید                 

 اینها ایران را باین روزانداخته اند کسانیکه ارزششان در اسلام برابر بیضه چپ
 مرد است
مش درزیه اخمو حراف وزارت احمقانه ظریف الدوله خائن اعلام کرد
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که تا کنون همکاری نظامی با ایران برای مقابله با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش نداشته و قصد چنین همکاری هم ندارد. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، شامگاه جمعه 5 سپتامبر اعلام کرد: «هیچ اقدام نظامی را با ایران هماهنگ نکرده ایم و حتی در اطلاعات با این کشور شریک نشده ایم. نیتی هم برای چنین اقدامی نداریم

او در عین حال افزود که ایالات متحده «به طور حتم به هر تعهد» دیپلماتیک با تهران «همانگونه که قبلا انجام داد»، پایبند خواهد بود به ویژه درباره افغانستان آن هنگام که تهران و واشنگتن بر سر برپایی دولت حامد کرزی پس از سرنگونی نظام طالبان، با یکدیگر همکاری کردند. 

خانم هارف ادامه داد: «اما در هیچکدام از گام هایی که علیه گروه دولت اسلامی بر خواهیم داشت، با ایران هماهنگی نخواهیم کرد.»

روابط میان ایران و ایالات متحده آمریکا در چارچوب مذاکرات جاری بر سر بحران اتمی تهران، نزدیک شد. 

ایالات متحده از ماه پیش، حملاتی علیه موضع گروه داعش که مناطق وسیعی از شمال عراق و سوریه را تصرف و در این مناطق برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده، انجام می دهد. این حملات محدود و در شمال عراق است. 

روز جمعه خبرهایی رسانه ای منتشر شد مبنی بر این که آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، اجازه داده است تا مقام های نظامی این کشور با مقام های نظامی آمریکا در عراق دیدار داشته باشند. 

این گزارش ها افزوده اند که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس این اجازه را یافته تا برای مبارزه با شبه نظامیان داعش، هماهنگی های لازم را با طرف آمریکایی انجام دهد. 

تصاویر و گزارش هایی از حضور قاسم سلیمانی و شماری از نظامیان آمرلی در منطقه آمرلی عراق پس از شکست دو ماه محاصره آن توسط شبه نظامیان داعش، منتشر شده است. در شکست محاصره داعش که در آن نیروهای ارتش عراق، پیشمرگه های کرد و شبه نظامیان شیعه حضور داشتند، حملات هوایی آمریکا، نقش موثری ایفا کرد. 

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز جمعه با تکذیب همکاری نظامی ایران و آمریکا علیه داعش، گفت: «مواضع ما
در این خصوص پیش از این اعلام شده و خبر مزبور صحت ندارد.»
 

هیچ نظری موجود نیست: