۱۳۹۳ مهر ۵, شنبه

فرانسه: مذاکرات اتمی با رژیم ایران شکست خورد


حسن روحانی ساعتی پیش در نیویورک اعلام کرد: جمهوری اسلامی فعاليت هسته ای را متوقف نمی کند و غنی سازی اورانیوم در ايران ادامه می يابد
این در حالیست که لورن فابیوس وزیر خارجه فرانسه پیش تر گفته بود: مذاکرات شش قدرت جهانی با رژیم ایران که در مقر سازمان ملل برگزار می‌شود در دستیابی به پیشرفتی برای محدود ساختن برنامه اتمی آنها شکست خورده است.
از سوی دیگر یک عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای رژیم ایران خبر لغو نشست وزیران خارجه کشورهای پنج بعلاوه یک با ظریف در نیویورک را تائید کرد.
به گزارش صدا و سیما، این عضو ارشد تیم مذاکره کننده رژیم ایران گفت: علاوه بر این خبر نشست احتمالی وزیران خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس با ظریف نیز تکذیب می شود.
وزیر خارجه فرانسه پیش تر در مقابل خبرنگاران در نیویورک فاش کرد که جلسه وزیران کشورهای پنج بعلاوه یک با رژیم ایران که برای روز جمعه برنامه ریزی شده بود، بدلیل پیشرفت نکردن بحث ها در جلسات اخیر لغو شده است.
اینها در حالیست که وزير خارجه روسيه گفته: برغم اعلام فرانسه مبنی بر اينکه مذاکرات هسته ای در نیویورک پيشرفتی نداشته است اما وی در مورد اين مذاکرات بطور محتاطانه ای خوشبین است.
این اظهارات در حالی مطرح شده است که کمتر از دو ماه به پایان ضرب الاجل 24 نوامبر (سوم آذرماه) برای رسیدن به توافق با رژیم ایران باقی مانده است.
وزیر خارجه روسیه گفته اگر چه مذاکرات سخت و پیچیده است، اما همچنان زمان برای رسیدن به توافق وجود دارد.
از سوی دیگر وزیر خارجه فرانسه به خبرنگاران گفته هدف از این مذاکرات رسیدن به توافقی است که در آن اطمینان وجود داشته باشد که رژیم ایران تحت هیچ شرایطی به سلاح اتمی دست نیابد. در این راستا ما باید در باره سانتریفوژها توافق کنیم. چراکه اگر رژیم ایران نمی خواهد سلاح اتمی تهیه کند، به تعداد زیادی سانتریفوژ احتیاج نخواهد داشت.
این در حالیست که عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد رژیم ایران گفته به هیچ وجه از حقوق هسته ای و خطوط قرمز عدول نمی کنیم. ما یک قدم هم از حقوق ملت عقب نشینی نخواهیم کرد.
خبرگزاری رویتر امروز در یک گزارش تحلیلی هشدار داد که خیز مخفی رژیم ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای که کمتر در دید بازرسان سازمان ملل است، خطری به مراتب بزرگتر است.

هیچ نظری موجود نیست: