۱۳۹۳ شهریور ۱۶, یکشنبه

داعش و رژیم ایران؛ سخنان تامل برانگیز کسینجر


هنری کسینجر وزیر خارجه اسبق و نظریه پرداز آمریکایی روابط بین الملل روز گذشته در یک مصاحبه رادیویی رژیم ایران را مشکلی بزرگ تر از داعش برای آمریکا دانست. 

به گزارش سایت عصر ایران به نقل از هافینگتون پست، کسینجر در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا با اشاره به نفوذ رژیم ایران در منطقه خاورمیانه، جمهوری اسلامی را مستعد ترین حکومت منطقه برای ایجاد هژمونی و تشکیل یک امپراتوری قوی در خاورمیانه دانست. 

کسینجر با اشاره به اینکه نقشه خاورمیانه در حال تغییر است و مرزهای کنونی که ماحصل سال های پس از فروپاشی عثمانی و جنگ اول جهانی (1919-1920) در حال از بین رفتن است، افزود: این مساله از منظر استراتژیک یک فرصت بی نظیر در اختیار رژیم ایران قرار داده است. من رژیم ایران را مشکل بزرگ تری از داعش می دانم. داعش گروهی متشکل از ماجراجویان نظامی با یک ایدئولوژی تهاجمی است. داعش اگر بخواهد تبدیل به یک واقعیت دائمی استراتژیک شود باید سرزمین های بیشتری را تحت سلطه خود گرفته و آنها را حفظ کند. از نظر من مقابله با گروهی چون داعش بسیار قابل کنترل تر از درگیری با حکومتی چون رژیم ایران است. 

کسینجر تاکید کرد در شرایط کنونی یک محور شیعه از ایران تا بغداد و سوریه و از آنجا تا جنوب لبنان و مرزهای مدیترانه کشیده شده است که این مساله در شرایط فعلی که مرزهای سیاسی سابق خاورمیانه در حال فرسایش است، امکان تشکیل به گفته او یک "امپراتوری " را به رژیم ایران در منطقه خاورمیانه می دهد. 

هیچ نظری موجود نیست: