۱۳۸۹ بهمن ۸, جمعه

تحریم ها؛ مانع وزیر خارجه احتمالی ایران برای سفر به اتحادیه اروپا


تحریم ها؛ مانع وزیر خارجه احتمالی ایران برای سفر به اتحادیه اروپا

علی اکبر صالحی
نام آقای صالحی در ردیف شماره پانزده افراد تحریم شده از سوی اتحادیه اروپا قرار دارد
مجلس ایران در حالی آماده برگزاری جلسه رای اعتماد به علی اکبر صالحی، وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری این کشور برای تصدی وزارت امور خارجه می شود که نام آقای صالحی در ردیف افراد تحریمی اتحادیه اروپا قرار دارد.
وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تابستان امسال، تحریم های مستقل مضاعفی را افزون بر تحریم های شورای امنیت علیه ایران تصویب کردند.
علی اکبر صالحی، به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به همراه شمار دیگری از مقام ایرانی در شمار افراد تحریم شده از سوی این اتحادیه است.
اتحادیه اروپا، محدودیت هایی را برای اشخاص تحریم شده در نظر گرفته است.
نام آقای صالحی که در فهرست اشخاص تحریم شده اتحادیه اروپا در ردیف پانزدهم قرار دارد، تنها دربرگیرنده شخصیت حقوقی او به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیست و در عمل شخص او را هدف قرار می دهد.
به این ترتیب، به نظر می رسد خروج آقای صالحی از سازمان انرژی اتمی ایران هم نمی تواند به معنای خروج خود به خودی نام او از فهرست اشخاص تحریم شده از سوی اتحادیه اروپا باشد.
برای جلوگیری از چنین برخوردی، وزیر امور خارجه احتمالی ایران باید پیش از عزیمت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست مصونیت موردی کند. مطابق این مصونیت موردی، شخص تحریم شده بنابر وظیفه یا ماموریت مشخص کاری وارد خاک اتحادیه اروپا می شود و اخراج و دستگیری او منتفی خواهد بود.
گیو میرفندرسکی، حقوقدان بین المللی
آقای صالحی هم اکنون رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سرپرست وزرات امور خارجه این کشور است.
مطابق تحریم های اتحادیه اروپا، در صورتی که آقای صالحی با کسب رای اعتماد از نمایندگان مجلس، وزیر امور خارجه ایران شود، برای سفر به کشورهای عضو این اتحادیه با موانع جدی رو به رو خواهد بود.
مقام های مرزی اتحادیه اروپا موظف هستند از ورود اعضای تحریم شده به خاک این اتحادیه جلوگیری کنند.
گیو میرفندرسکی، حقوقدان بین المللی ایرانی در همین رابطه به بی بی سی فارسی گفت که برای جلوگیری از چنین برخوردی، وزیر امور خارجه احتمالی ایران باید پیش از عزیمت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست مصونیت موردی کند.
مطابق این مصونیت موردی، شخص تحریم شده بنابر وظیفه یا ماموریت مشخص کاری وارد خاک اتحادیه اروپا می شود و اخراج و دستگیری او منتفی خواهد بود.

این وضعیت در مورد سفر احتمالی آقای صالحی به آمریکا برای حضور در سازمان ملل هم وجود دارد.
آقای میرفندرسکی می گوید که با توجه به تغییر سمت آقای صالحی، امکان دارد اتحادیه اروپا نام او را از فهرست شخصیت های تحریم شده ایرانی خارج کند.
علی اکبر صالحی در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، به مدت ۴ سال نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی بود.
پس از کناره گیری غلامرضا آقازاده از ریاست سازمان انرژی اتمی ایران، آقای صالحی که معاون دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی بود و در جده عربستان سعودی به سر می برد، با حکم رئیس جمهور ایران، جانشین آقای آقازاده شد.
بیش از یک ماه پیش هم پس از عزل بحث برانگیز منوچهر متکی از وزارت امور خارجه که در ماموریت سنگال به سر می برد، محمود احمدی نژاد آقای صالحی را به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه ایران برگزید.
در صورتی که آقای صالحی رای اعتماد مجلس ایران را به دست بیاورد، دهمین وزیر امور خارجه ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ خواهد بود.

هیچ نظری موجود نیست: