۱۳۸۹ بهمن ۲۴, یکشنبه

سید علی الجزایری ها دو روز از ما زودتر شروع کردند

 برپایی تجمع‌های اعتراضی در الجزایر و یمن
چند هزار دانشجو خواهان کناره‌گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن هستند.
چند هزار دانشجو خواهان کناره‌گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن هستند.

چندین هزار نفر از مخالفان دولت در دو کشور الجزایر و یمن، امروز، شنبه ۲۳ بهمن ماه در پایتخت این کشورها به خیابان آمدند و خواستار تغییر دولت شدند.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، بیش از دو هزار معترض الجزایری، با وجود تدابیر شدید امنیتی در میدان اصلی پایتخت این کشور تجمع کرده‌اند.

الجزیره همچنین از درگیری بین نیروهای پلیس و تجمع‌کنندگان و بازداشت شماری از مخالفان دولت در این کشور خبر داده است. بنا بر این گزارش هزاران پلیس از ساعات ابتدایی بامداد در میادین شهر مستقر شده بودند.

خبرگزاری فرانسه تعداد نیروهای پلیس مستقر در مسیر راهپیمایی را ۳۰ هزار نفر اعلام کرده است. مخالفان دولت الجزایر پیش از این اعلام کرده بودند که امروز، شنبه، برای «تغییر دولت» و دستیابی به «آزادی‌های عمومی» تظاهرات خواهند کرد.

دولت این کشور برگزاری هرگونه تجمع اعتراضی در روز شنبه را ممنوع کرده بود. پلیس این کشور روز گذشته نیز از برپایی تجمع برای ابراز شادی از کناره‌گیری حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر ممانعت کرده بود.

گزارش‌های رسیده از الجزایر حاکی از استقرار خودروهای سنگین و سبک پلیس در اطراف میدان یکم می‌ است. معترضان این میدان را به عنوان شروع راهپیمایی خود در نظر گرفته بودند.

خودروهای پلیس همچنین در اطراف خیابان‌های مستقر به بیمارستان و چهارراه‌های مختلف شهر نیز مستقر شده بودند. شنبه هفته گذشته در پی تظاهرات صد‌ها نفر از معترضان در الجزایر، دو نفر از معترضان جان خود را از دست دادند.

در پی این تظاهرات که در اعتراض به افزایش قیمت مواد غذایی برپا شده بود، دولت اقدام به کاهش برخی مواد خوراکی شد. گزارش‌های مخابره شده از یمن نیز حاکی از برپایی یک تجمع دانشجویی در شهر صنعا، پایتخت این کشور است.

بنا بر این گزارش چند هزار دانشجو با تجمع در مرکز شهر صنعا، خواهان کناره‌گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن هستند.

علی عبدالله صالح ۲۱ سال است که سمت ریاست جمهوری یمن را بر عهده داشته است، وی در پی اعتراضات هفته گذشته گفت که در انتخابات آینده ریاست جمهوری نامزد نخواهد شد.

هیچ نظری موجود نیست: